Niemiecki fiskus kupi dane o klientach szwajcarskich banków?


Niemiecki fiskus rozważa zakup danych bankowych osób podejrzanych o oszustwa podatkowe. Tajemniczy informator oferuje niemieckim władzom finansowym dysk z informacjami na temat półtora tysiąca osób, które dzięki kontom w Szwajcarii oszukały niemieckie urzędy podatkowe.

Pierwsza po świętach sesja w Warszawie przyniosła zwyżkę wszystkich indeksów, na co wpływ miał pozytywny przebieg sesji na zagranicznych parkietach. Powrót inwestorów na parkiety w dobrych nastrojach zaowocował nowymi rocznymi szczytami w Europie ( wyjątkiem świętującego Londynu), na co wpływ miały lepsze doniesienia z japońskiej gospodarki. Szwajcarski parlament odrzucił umowę, która przewidywała przekazanie Stanom Zjednoczonym nazwisk osób, które w banku UBS złożyły depozyty ze źródeł niezadeklarowanych amerykańskim urzędom skarbowym. Rosja zapowiedziała wprowadzenie ceł na ropę naftową przesyłaną na Białoruś. Informację podano tuż po tym, gdy Mińsk oskarżył Moskwę o wywieranie bezprecedensowej presji na białoruską delegację negocjującą warunki dostaw paliw.Rada Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian - podał bank w czwartkowym komunikacie. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 1,00 proc. Nazwa stadionu budowanego we Lwowie na Euro 2012 może zostać wybrana w wyniku przetargu. "Dostałem już kilka ofert od firm, które są gotowe ubiegać się o to" - poinformował burmistrz Lwowa Andrij Sadowy. Indeks największych spółek WIG20, który otworzył się na niewielkim minusie, "obsuwał się" przez całą sesję i ostatecznie zakończył czwartek z ponad 1-procentową stratą.

Minister finansów Irlandii Brian Lenihan ogłosił w tym tygodniu decyzję o obcięciu wynagrodzeń pracowników sektora publicznego o 5-15 proc. Przedstawiając budżet na najbliższy rok, zaznaczył, że ma to rządowi zaoszczędzić 1,3 mld euro.

Ministerstwo Skarbu Państwa dopuściło do dalszego etapu prywatyzacji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich wszystkie 7 podmiotów które złożyły oferty, wśród nich jest EMC Instytut Medyczny, Kofola i KGHM TFI - podało MSP w komunikacie. W środowej transakcji pakietowej sprzedano 1,5 mln akcji JW Construction po 13 zł za akcję.

Prezes Grupy PKP Andrzej Wach jest przekonany, że prędzej czy później na pewno dojdzie do porozumienia między zarządami spółek Grupy i samorządowego PKP Przewozy Regionalne w sprawie jej zadłużenia. Na razie żadna ze stron nie przedstawiła planu ich spłaty - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami. Dziś na rynkach akcji nie mieliśmy zbyt wielu emocji. Inwestorów nie pobudziły do działania żadne dane, płynące z gospodarki. IBM i Winuel, spółka wchodząca w skład grupy Sygnity, wyprodukowały pakiet oprogramowania, który umożliwi zarządzanie energią w ponad 15 milionach gospodarstw domowych w Polsce. Obie firmy będą wspólnie oferować produkt zarówno w kraju jak i za granicą - poinformowało Sygnity w komunikacie prasowym.Wtorkowy ranek przynosi widoczne umocnienie się dolara względem głównych walut i korektę cen surowców. Nieznacznie tracą też europejskie parkiety w tym warszawski. Tymczasem wczorajszy handel na Wall Street zakończył się zwyżkami, a członkowie FED w zasadzie nie powiedzieli nic nowego. Pracownicy firmy odzieżowej Collar Textil, którzy od 10 grudnia okupują jej siedzibę, będą dyżurować w zakładzie także w święta. Załoga domaga się jak najszybszego ogłoszenia przez sąd upadłości firmy. Z dniem 1 stycznia br. weszły w życie zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług. Jest to o tyle istotne, że miejsce świadczenia usługi wskazuje, gdzie daną usługę należy opodatkować.

Saudi to finalise gas plant project


Saudi Arabia will shortly finalise plans to build the largest ever gas plant in the kingdom to supply utilities and some industries, Saudi Aramco's chief executive, Khalid al-Falih said on Sunday.

Gilowska życzliwie rozważy propozycję kandydowania do RPP


Zyta Gilowska, jeśli otrzyma od prezydenta Lecha Kaczyńskiego propozycję kandydowania do RPP, wówczas życzliwie ją rozważy.

We wtorek w Paryżu początek strajku kontrolerów lotniczych


Na głównych paryskich lotniskach odwołana będzie we wtorek część lotów - połowa na Orly i 25 procent na lotnisku Charles'a de Gaulle'a. Jest to spowodowane początkiem czterodniowego strajku kontrolerów lotniczych - podały władze lotnictwa cywilnego.

PKB rośnie, ale złoty już nie...


Doskonałe dane nt. dynamiki polskiego PKB w III kwartale br., pomimo że zaskoczyły rynek, nie zdołały wzmocnić złotego w relacji do głównych walut. O godzinie 18:20 kurs USD/PLN testował poziom 2,7753 zł, a EUR/PLN 4,1636 zł. W piątek pod koniec dnia było to odpowiednio 2,7713 zł i 4,1455 zł.

Pekin juana zreformuje. Powoli...


Pekin będzie powoli reformować mechanizm kursu juana - zapowiedział prezydent Chin otwierając drugi w historii chińsko-amerykański Szczyt Dialogu Strategicznego i Gospodarczego.

Europa na lekkich minusach


Wczorajszą sesję giełdy amerykańskie rozpoczęły na minusie, sukcesywnie zbliżając się do poziomu poprzedniego zamknięcia. Jednak nie wszystkim indeksom ostatecznie udało się zakończyć dzień na plusie.

Stocznie już nie będą robić statków?


W rozmowie z "Dziennikiem" były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff uważa, że nawet jeśli w ciągu tego tygodnia katarskie pieniądze wpłyną na konto polskiego rządu, to w stoczniach w Gdyni i w Szczecinie produkcja statków i tak nie zostanie wznowiona.

Miesiąc pod znakiem spadku eurodolara


Miniony miesiąc przebiegał pod znakiem dalszej zniżki notowań eurodolara, jednak spadek ten nie był tak silny jak miało to miejsce w poprzednich dwóch miesiącach. Kurs EUR/USD na początku lutego kształtował się w okolicach poziomu 1,4000, odnotowując w kolejnych dniach spadek w okolice 1,3440. Dopiero ten poziom wsparcia zatrzymał dalszą zniżkę głównej pary walutowej.

KE znowu upomina UKE za walkę z TPSA


Komisja Europejska wyraziła we wtorek poważne wątpliwości wobec uznania przez polski Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) Telekomunikacji Polskiej S.A. za firmę o znaczącej pozycji na rynkach wymiany usług internetowych (tzw. ruch IP) i sposobu, w jaki prezes UKE Anna Streżyńska chce na nich zapewnić konkurencję i równe traktowanie operatorów.

Comp chce skupić 7 proc. swoich akcji po 70 zł za sztukę


Comp chce skupić 332.352 akcji własnych, stanowiących 7 proc. głosów na WZA, oferując 70 zł za sztukę - podała spółka w komunikacie.

Kolej: nowe kamery na 19 dworcach za 2,5 mln zł


PKP SA kończą montaż systemu monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce - poinformował w czwartek rzecznik spółki Michał Wrzosek. Wartość inwestycji to 2,5 mln zł. Spółka zapowiada, że na dworcach będzie bezpieczniej.

WIG20 wzrósł o 1,07 proc. i wyniósł 2403,90 pkt


WIG20 na zamknięciu sesji w poniedziałek wzrósł o 1,07 proc. i wyniósł 2403,90 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 134 spadł, a 58 nie zmienił się. Akcjami 7 spółek nie handlowano.

Inwestorzy oczekują na komunikat FOMC


Na początku dzisiejszej sesji złoty podlega dynamicznemu osłabieniu. Kurs EUR/PLN przebił rano opór na poziomie 4,2200, a USD/PLN zwyżkował ponad wartość 2,9100. Podobnie jak na rynku złotego wygląda sytuacja w notowaniach pozostałych walut regionu. Kurs EUR/CZK zmierza w kierunku oporu 26,50, a EUR/HUF zbliża się do poziomu 280,00.

Citibank tanio kupię


Citigroup zebrał całą kwotę potrzebną, by spłacić pomoc z programu TARP. W poniedziałek bank porozumiał się z rządem amerykańskim w sprawie ostatecznych warunków zwrotu 20 miliardów dolarów otrzymanych od państwa.

Giełdowa spółka z gigantyczną stratą


Zakłady Chemiczne Police odnotowały w pierwszym półroczu 2009 r. stratę na poziomie 232 mln zł. Czy restrukturyzacja pomoże spółce?