Nieudana kontynuacja wzrostów


Notowania dziś przed południem stały pod znakiem kontynuacji dobrych nastrojów z dnia wczorajszego. Kurs głównej pary rozpoczął od zdecydowanego wzrostu ponad poziom 1,38 i dotarł do 1,3817. Niestety siła popytu nie była wystarczająca, aby utrzymać kurs tak wysoko i mogliśmy obserwować powolną deprecjację wspólnej waluty. Z koeli po południu na rynek napłynęły informacje o inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem prof. Gomułki, najpoważniejszym problemem jest obecnie rosnące zadłużenie sektora finansów publicznych, a nie "tylko deficyt budżetowy". Państwo wycofuje się z dopłat do kredytów hipotecznych - pisze "Dziennik Gazeta Prawna. Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt zmian zasad udzielania kredytów preferencyjnych w programie "Rodzina na swoim". Stopa bezrobocia Estonii wzrosła do 13,5 proc. w drugim kwartale i osiągnęła najwyższy poziom od ponad 8 lat - poinformowało estońskie biuro statystyczne na swoich stronach internetowych w piątek.Do resortu skarbu wpłynęły trzy odpowiedzi na zaproszenie Skarbu Państwa w sprawie zakupu akcji Giełdy Papierów Wartościowych - powiedział rzecznik resortu Maciej Wewiór. Grecja musi wprowadzić dodatkowe środki budżetowe, żeby obniżyć sięgający 12,7 proc. PKB deficyt budżetowy o 4 proc. w tym roku, do czego zobowiązali ją unijni partnerzy na ostatnim szczycie w lutym - ogłosiła Komisja Europejska. Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych wynosi obecnie 1 mld 810 mln zł - poinformował na posiedzeniu sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodał, że sytuacja zakładu jest stabilna, a emerytury i renty są wypłacane terminowo.

W tym roku wartość kredytów hipotecznych wyniesie 43-45 mld zł, zaś w przyszłym roku wzrośnie do 45-48 mld zł - szacuje Związek Banków Polskich.

Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak nie widzi obecnie potrzeby podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a jego zdaniem w lutym inflacja znajdzie się w paśmie odchyleń od celu RPP. Wystartowała trzy lata temu. Zapowiadała się nieźle, ale sukcesu nie odniosła. Niemal w rocznicę informacji o jej powołaniu, na stronie internetowej sieci zawisł lakoniczny komunikat: 21 czerwca br. kończy działalność operator komórkowy myAvon.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad szacuje, że straty na zarządzanych przez nią drogach w wyniku powodzi sięgają 800 milionów złotych. Natomiast na budowach nowych tras powódź może spowodować kilkumiesięczne opóźnienia. Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów. Mimo znacznie późniejszego otwarcia inwestorzy nie mogli narzekać na brak emocji. WIG, mWIG40 oraz sWIG80 wytyczyły nowe absolutne maksima, natomiast WIG-20 dotarł w rejon oporu na 2156 pakt. Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed w środę po zakończeniu dwudniowego posiedzenia. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc.We wtorek na Wall Street ponownie wzrosty. Zwyżkom sprzyjały informacje o przejęciach oraz większy optymizm w sprawie sytuacji w Grecji. Oferta publiczna akcji indyjskiego SKS Microfinance przygotuje prawdopodobnie grunt pod kolejne giełdowe debiuty na największym rynku mikrofinansowym świata, ale wywołała również debatę o etyczny wymiar zarabiania na biedzie. Rada Nadzorcza EuRoPol Gazu, spółki eksploatującej polski odcinek gazociągu Jamał-Europa, którym rosyjski gaz płynie do Polski, a potem do Niemiec, uzgodniła wysokość opłat za usługi tranzytowe w 2010 roku - poinformował Gazprom.

ZUS na permanentym minusie


- Wydatki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na emerytury i renty przewyższają wpływy, ale sytuacja jest stabilna - zapewnia prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Od początku roku różnica wyniosła 2,6 miliardów złotych.

Fedak: bez reformy ubezpieczeń emerytury za 50 lat będą o połowę mniejsze


Jeżeli nie zreformujemy systemu ubezpieczeń społecznych zmniejszając procent składki kierowanej do OFE, to za 50 lat emerytury Polaków będą o połowę niższe od obecnych - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak w środę podczas posiedzenia Komisji Trójstronnej.

Rynek apteczny w maju wzrósł o 6,7 proc. r/r do 1,8 mld zł - IMS Health


Wartość sprzedaży hurtowni farmaceutycznych do aptek wzrosła w maju 2010 roku w ujęciu rocznym o 6,7 proc. do ok. 1,8 mld zł, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniła się - poinformowała w piątek w komunikacie prasowym firma IMS Health, badająca rynek farmaceutyczny.

PGNiG zapowiada kontynuację rozmów z Gazpromem


Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zapowiada kontynuację rozmów z Gazprom Exportem na temat dodatkowych dostaw gazu - poinformowała spółka w środowym komunikacie prasowym.

Zarząd Polic zdecydował o wypowiedzeniu układu zbiorowego


Zarząd Zakładów Chemicznych Police zdecydował się na wypowiedzenie obowiązującego od roku 2003 zakładowego układu zbiorowego pracy oraz porozumień ze związkami zawodowymi.

Na GPW bez nowej emisji


Firma Fast Finance, która chce przenieść się z rynku NewConnect na rynek regulowany, nie planuje przeprowadzenia emisji akcji przy okazji debiutu na GPW. Zamierza natomiast wyemitować w tym roku obligacje o wartości 30 mln zł. Pieniądze przeznaczy na zakup pakietów wierzytelności detalicznych - poinformowała spółka w komunikacie prasowym.

KDPW zarejestrował we wtorek akcje Tauronu


Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych zarejestrował we wtorek akcje spółki energetycznej Tauron w systemie depozytowo-rozliczeniowym - poinformował PAP rzecznik KDPW Dariusz Marszałek.

Uwaga: Dziś dzień singla


Dzień po walentynkach, 15 lutego obchodzone będzie we Włoszech już po raz kolejny święto singli. Przypada ono w uroczystość świętego Faustyna, patrona samotnych serc. We Włoszech - jak przypomina się przy tej okazji - jest około 6 mln singli. Za ich "stolicę" uważa się Mediolan, gdzie stanowią oni ponad połowę (50,6 procent) wszystkich mieszkańców.

Goldman Sachs stracił 6 mld USD


Goldman Sachs kupił swoje własne akcje po wyższej cenie i sprzedał po niższej, tracąc w wyniku tego procesu 6 mld USD - pisze "Business Week".

Nowe obietnice Grecji


W środę Grecja ma zaprezentować dalsze reformy finansów publicznych. Pytanie czy po ostatnich wydarzeniach inwestorzy są w stanie obdarzyć ją zaufaniem?

Będą zmiany w przydzielaniu świadczeń


Więcej osób będzie mogło skorzystać ze świadczeń z pomocy społecznej. Obradujący dzisiaj Zespół do Spraw Ubezpieczeń Komisji Trójstronnej uzgodnił, że trzeba zmienić kryteria dotyczące przyznawania tej pomocy.

Spływają elektroniczne PIT-y


Już blisko sto tysięcy osób rozliczyło się zapłaconego podatku przez internet. Choć na złożenie PIT-a pozostało jeszcze półtora miesiąca, coraz więcej podatników zamiast czekać do ostatniej chwili, już teraz korzysta z elektronicznych formularzy.

Handel według strategii niedźwiedzia


Kolejny dzień z rzędu inwestorzy grali "pod korektę" co skutkowało wydłużeniem fali spadkowej na rynku eurodolara. Linia trendu wzrostowego została przełamana, dlatego bykom będzie trudno podnieść się z upadku. Deprecjacja europejskiej waluty względem dolara zatrzymała się w miejscu - 1,3590.

TelForceOne zapowiada wzrost wyników w tym roku


Grupa TelForceOne spodziewa się w tym roku wzrostu wyników. Firma planuje wzrost wydatków na marketing i promocję aparatów marki myPhone i liczy na wzrost ich sprzedaży. Działania te będą wymagać dodatkowego finansowania, rzędu 5-10 mln zł. W grę wchodzi finansowanie dłużne albo emisja akcji, najprawdopodobniej kierowana.

Black Point na IPO DAY


Przygotowująca się do debiutu na New Connect Black Point S.A. zaprezentuje jutro swoje plany rozwoju, wyniki i prognozy finansowe. Spółka będzie gościem na IPO DAY w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.