Euro najtańsze od 18 miesięcy


Europejskie giełdy piątkowe notowania rozpoczęły sporymi spadkami. Według analityków powodem jest obawa, że programy oszczędnościowe krajów południa Europy przyniosą spadek rozwoju gospodarczego. Źle ma się także europejska waluta: euro jest najsłabsze od półtora roku wobec dolara.

Z powodu zagrożenia stwarzanego przez chmurę pyłów wulkanicznych znad Islandii przestrzeń powietrzna nad Irlandią i Szkocją została w środę zamknięta, przez co tysiące ludzi utknęło na lotniskach. Grupa Lotos podtrzymuje zapowiedzi, że w czwartym kwartale 2010 roku rozpocznie się produkcja na norweskim złożu Yme. Obecnie trwają prace związane z transportem głównego elementu platformy ze stoczni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do Stavanger - poinformował Lotos w komunikacie prasowym. Do resortów skarbu i gospodarki wpłynął list intencyjny od joint-venture Jana Kulczyka, najbogatszego Polaka i Tamoilu, libijskiego koncernu naftowego, zainteresowanych zakupem minimum kilkunastu procent akcji Grupy Lotos - dowiedział się "Puls Biznesu".Protest głodowy rozpoczęło wczoraj wieczorem kilkanaście pielęgniarek ze szpitala wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Wcześniej głodówkę podjęły cztery pielęgniarki w szpitalu chorób płuc w pobliskiej Bystrej. Będę bronił stabilności złotego, umacniał niezależność NBP, wspierał politykę rządu tak dalece, jak nie będzie to kolidować z podstawowym zadaniem NBP, zapewnieniem stabilności poziomu cen - powiedział w piątek w Sejmie prezes NBP Marek Belka. Kolejne kraje oferują Polsce pomoc w walce z powodzią. Teraz Dania i Ukraina zaproponowały pompy o wysokiej wydajności, a także swoich ekspertów - powiedział Polskiemu Radiu rzecznik Komisji Europejskiej Ferran Tarradellas.

Stosując w praktyce prawo pracy, można czasami spotkać się ze stwierdzeniem, że pracownik przebywa w delegacji lub jest oddelegowany. Oba sformułowania mają charakter potoczny i odnoszą się do przypadku, w którym pracownik skierowany został do wykonywania zadań służbowych poza siedzibę firmy lub poza stałe miejsce wykonywania pracy. Jednak mimo podobnego brzmienia, wskazane sformułowania oznaczają dwie odmienne prawnie sytuacje.

Związki zawodowe działające w KGHM Polska Miedź SA nie podjęły jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego strajku generalnego, związanego z zapowiedzią sprzedaży 10 proc. akcji spółki w 2010 r. W poniedziałek związkowcy mają rozmawiać w sprawie działań, jakie mogliby podjąć w celu ratowania - jak mówią - polskiej miedzi. Minister finansów szuka pieniędzy, aby było z czego wypłacać zasiłki, alimenty i opłacać składki ZUS za bezrobotnych - akcentuje "Rzeczpospolita".

Wtorkowy handel na rynku złotego rozpoczął się od niewielkiej przeceny polskiej waluty. Wobec realizacji zysków pod koniec wczorajszego handlu w USA i handlu w Azji oraz spadków na parze EURUSD na otwarciu w Europie notowania pary EURPLN wzrosły dziś rano w pobliże poziomu 4,12, zaś USDPLN w okolice 2,8875. Czołowy instytut analityczny w Brukseli wieszczy upadek pogrążonej w gnuśności i dobrobycie niemieckiej gospodarki. Według CEPS Polska wyprzedzi gospodarczo Niemcy już za 20 lat. Eksport polskiej żywności do Rosji zwiększa się mimo kryzysu. Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował na konferencji prasowej w Moskwie, że po pierwszych 8 miesiącach tego roku eksport do Rosji wzrósł prawie o jedną czwartą.W sobotnim referendum Islandczycy prawdopodobnie odrzucą warunki spłaty zadłużenia wobec Wielkiej Brytanii i Holandii, wymuszając tym nowe negocjacje z wierzycielami i opóźniając pomoc finansową, której kraj potrzebuje, by podźwignąć zrujnowaną gospodarkę. Analitycy UniCredit podwyższyli cenę docelową dla akcji MOL-a do 17.000 forintów z 16.000 forintów. Niemiecki Opel i jego siostrzany brytyjski Vauxhall pozostaną w rękach General Motors - zdecydowały władze amerykańskiego koncernu. Rządy europejskich krajów, w których znajdują się zakłady Opla nie kryją zaskoczenia. Podobnie jak rosyjski, który za pośrednictwem państwowego Sbierbank miał stać się współudziałowcem Opla.

FDP: pomoc dla Opla może w całości obciążyć Niemcy


Niemcy mogą ponieść pełny ciężar pomocy dla Opla, gdyż Wielka Brytania i Hiszpania prezentują powściągliwość w kwestii poparcia dla planowanej sprzedaży tej firmy kanadyjskiej spółce Magna - oświadczył w poniedziałek wiceprzewodniczący niemieckiej Partii Wolnych Demokratów (FDP) Rainer Bruederle.

Kolejna zapaść na rynkach


Kolejny koszmar na światowych rynkach. Zagraniczne waluty mocno drożeją, podczas gdy giełdowe indeksy lecą w dół. Winowajcą tego zamieszania tym razem są Węgry. Nieodpowiedzialni politycy z rządu Viktora Orbana straszyli zapaścią kraju - zdaniem specjalistów zupełnie niepotrzebnie.

Wall Street coraz przychylniej patrzy na obóz republikański


W ostatnich miesiącach banki komercyjne i prestiżowe firmy inwestycyjne coraz częściej kierują swoje sympatie w kierunku Republikanów. Powodem jest surowa retoryka Demokratów w temacie bankowych zysków, hojnych premii i skąpej akcji kredytowej.

KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Zetkamy


Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w piątek prospekt emisyjny Zetkamy, sporządzony w związku z zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii D i E.

Fundusze mieszane - pewność i zysk


Jak zarobić na inwestycjach finansowych przy niewielkim ryzyku niepowodzenia? Gdzie lokować swoje oszczędności, by ich nie stracić? Odpowiedź jest prosta. Zainwestuj w mieszane fundusze inwestycyjne! Tym bardziej, że historyczne wyniki za ostatnie miesiące świadczą o ich zyskowności?

Szef Marksa i Spencera redukuje swą pensję do 978 tys. euro


Prezes brytyjskiej sieci sklepów Marksa i Spencera, Stuart Rose, zgodził się na zredukowanie o 25 proc. jego rocznych zarobków, to jest kwoty będącej równowartością 1,29 miliona euro.

Powrót do wzrostów na rynku złota


Koniec zeszłego tygodnia spowodował wzrost ceny złota, za które obecnie trzeba zapłacić 1052 dolarów za uncję. Jest to reakcja na sytuację walutową, gdzie dolar chwilowo ulegał deprecjacji. Reakcja na rynku złota jest niewspółmierna do tej niewielkiej korekty na rynku dolara, co sugeruje, iż sentyment inwestorów wciąż jest prowzrostowy w stosunku do złota.

Złoty w cieniu PIIGS


Fatalna atmosfera na rynkach finansowych, związana z obawami o wypłacalność Grecji i pozostałych krajów grupy PIIGS, mocno nadwyrężyła kondycję naszej waluty. Dziś kurs dolara przekroczył poziom 3,1 zł, euro zdrożało do ponad 4 zł, a za franka trzeba było płacić już 2,8 zł.

Trzy pytania z Brukseli Stocznie znów na zakręcie


- Komisja Europejska uznała za niewystarczające informacje przedstawione przez Polskę we wniosku o przedłużenie terminu na sprzedaż stoczni w Gdyni i Szczecinie - poinformował rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd. Aby Komisja wydała decyzję w tej sprawie, Polska musi uzupełnić wniosek. - W niczym nie uchybiliśmy. To normalna procedura - tłumaczy się resort skarbu.

Zapotrzebowanie na dobroczynność jest bezgraniczne


Miliarder Warren Buffet, który obiecał przeznaczyć lwią część swojej fortuny na cele dobroczynne, powiedział w poniedziałek, że zapotrzebowanie na wsparcie charytatywne jest bezustanne.

Fabryka musi ci powiedzieć, jak uciec


Szef zakładu przemysłowego, w którym istnieje duże ryzyko awarii, musi co najmniej raz na pięć lat informować społeczeństwo o sposobie postępowania w przypadku jej wystąpienia - wynika z przyjętej w piątek przez Sejm noweli.

Misja: Chiny


Wizyta Prezydenta Obamy w Chinach to w jednej części prezentacja, w jednej części zabieg dyplomatyczny, a w ośmiu częściach sprawy gospodarcze. Jakiekolwiek porozumienie zostało zawarte z liderami Japonii, Korei Południowej lub krajami Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Singapurze, to wizyta w Pekinie jest tą, która się liczy.

Gant prognozuje 58,6 mln zł zysku netto w 2010 r., wzrost do 108,8 mln zł w 2011 r.


Gant Development prognozuje osiągnięcie w 2010 r. 58,61 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej przy przychodach w wysokości 312,76 mln oraz wzrost wyniku netto do 108 mln zł przy 427,28 mln zł przychodów w 2011 roku, poinformowała spółka w komunikacie.

Na GPW spadek, ale bez konsekwencji


Braku poważnych konsekwencji nie należy jednak mylić z powrotem nadziei na wzrost na GPW. Po prostu przecena na GPW została zatrzymana już w pierwszej godzinie handlu niewiele ponad linią trendu.

Amerykanie przestali kupować domy


Kolejne fatalne dane z USA. Po bardzo słabej publikacji danych o sprzedaży używanych domów można było się spodziewać, iż dane o sprzedaży nowych domów nie będą lepsze. Były znacznie gorsze. Rynek budownictwa mieszkaniowego nie miał być kołem zamachowym ożywienia w USA, jednak dane pokazują, iż po wycofaniu impulsu fiskalnego z ożywienia może zostać niewiele. Nawet bez tych danych Fed nic nie zmieniłby na wczorajszym posiedzeniu. W obecnych okolicznościach zmiany zostaną jeszcze odłożone.