Clinton i Owsiak poprą kandydata PO?


"Dziennik Gazeta Prawna": Hillary Clinton może odegrać znaczącą rolę w finale wyborów prezydenckich w Polsce - uważa gazeta.

Od momentu kiedy Roman Giertych powiedział, że PiS za czasów swoich rządów zbierało "haki" na polityków PO i wraz z PiS wszedł na drogę sądową, pojawią się spekulacje o jego zbliżeniu się z Platformą. Nie wykluczał tego między innymi Jarosław Gowin. "Dzień przyjęcia Giertycha do PO to mój ostatni dzień w partii" - ucina sprawę ostro Janusz Palikot na swoim blogu w Onet.pl. W kweście na rzecz Starego Cmentarza w Krośnie (Podkarpackie) bierze udział ponad 150 osób. Po raz siódmy organizują ją Komitet Ratowania Starego Cmentarza i Podkarpackie Towarzystwo Historyczne. Niedzielna debata prawyborcza Bronisława Komorowskiego i Radosława Sikorskiego odbędzie się bez udziału publiczności, bez parlamentarzystów PO; będzie za to w pełni dostępna dla mediów - poinformował wiceszef klubu PO Sławomir Nowak.Wysokospecjalistyczny sprzęt diagnostyczny, wyspecjalizowana kadra medyczna, możliwość prowadzenia konsultacji telemedycznych i dostęp do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną - to niektóre z wymogów, które będą musiały spełniać centra urazowe. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt rozporządzenia w tej sprawie. Uderzeniem w Dzwon Pokoju podczas uroczystej sesji Rady Miasta w Gorzowie oddano w środę hołd ofiarom sobotniej katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w której zginęli prezydent RP z żoną i 94 inne osoby. Madonna śpiewała, tańczyła, przebierała się w kolejne kostiumy - a widzowie wydają się zachwyceni wielkim show na warszawskiej estradzie. Efektu dopełnia oszałamiająca technika - światła, telebimy - oraz doskonała grupa baletowa, towarzysząca gwieździe.

Na pikietę przed domem Wojciecha Jaruzelskiego, w nocy z 12 na 13 grudnia, lewicowi akolici autora stanu wojennego przynieśli ze sobą flagi z sierpem i młotem. Policja nie reagowała - wytyka "Nasz Dziennik".

ABW i CBA sprawdzą, czy Jerzy Miller złamał prawo podczas budowy systemu numeru 112 za swojego urzędowania jako wojewody małopolskiego - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Klub Prawa i Sprawiedliwości domaga się natychmiastowych wyjaśnień od premiera Donalda Tuska w sprawie ewentualnych niejasności przy sprzedaży stoczni w Gdyni i Szczecinie - oświadczył w poniedziałek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Poziom wody w małopolskich rzekach, który znacznie się podniósł z powodu niedawnych silnych opadów deszczu, powoli opada. Pogotowia przeciwpowodziowe nie zostały jeszcze odwołane tylko w dwóch miejscach - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak. Czarne BMW X5 Jacka Kurskiego jest na sprzedaż. Na licytację wystawił je komornik po tym, gdy europoseł nie przeprosił Agory na łamach prasy. Rocznik samochodu - 2006, cena wywoławcza - 71 250 złotych. Co drugi Polak chce głosować na PO, a 27 proc. popiera PiS - wynika z najnowszego sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Okazuje się, że od dwóch tygodni notowania obu partii ani drgnęły, choć wydarzeń politycznych nie brakowało.Zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa przez Komunistyczną Partię Polski złożyła dyrektor IPN w Rzeszowie Ewa Lenart - informuje "Rzeczpospolita". Dziewięć osób - oficerowie rezerwy, żołnierze i cywile - usłyszeli zarzuty dotyczące "ustawiania" przetargów na sprzęt w wojsku. Według szacunków CBA straty spowodowane ich działalnością mogły sięgnąć nawet kilku milionów zł. Zaledwie 5 proc. Polaków poddało się w minionym roku badaniom diagnostycznym w zakresie chorób nerek - wynika z ostatnich badań TNS OBOP. To znacznie za mało - alarmowali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

"Zwęziła się lista kandydatów na prezydenta"


Janusz Piechociński najnowszy wpis na swoim blogu w Onet.pl poświęca walce o urząd prezydenta Polski. Jak ocenia poseł PSL, "zwęziła się" lista kandydatów na prezydenta.

Zamiast SOK powstanie policja kolejowa


Kompetencje Straży Ochrony Kolei minister spraw wewnętrznych i administracji chce przekazać policji - informuje "Rzeczpospolita".

Abp Zygmunt Kamiński doktorem honoris causa US


Arcybiskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Zygmunt Kamiński otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Powódź zabrała już dwanaście ofiar


Już dwanaście osób zginęło podczas trwającej od początku tygodnia powodzi - poinformowała policja. Ostatnią ofiarę wyłowiono w piątek popołudniu w katowickiej dzielnicy Ligota. Policja nie odnotowała żadnych kradzieży mienia powodzian, ani włamań do zalanych domów.

Miedwiediew grozi: są inne środki, by posunąć ten proces naprzód


Prezydenci USA i Rosji Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew wyrazili w niedzielę niezadowolenie z tempa rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego oraz nadzieję na zawarcie przez ich kraje nowego układu rozbrojeniowego przed końcem roku.

Pawlak: 18 mln to mały pikuś


Nie samą kasą żyje człowiek. W polityce liczy się duch, idea i pomysł - przekonywał w TVN24 wicepremier Waldemar Pawlak, zapewniając że jego partia poradzi sobie, jeśli uszczupli swoje konto o 18 mln zł. Za to przedsiębiorcom lider PSL życzy w nowym roku dobrej koniunktury, bo wtedy - jak podkreślił - do państwowej kasy będzie wpływać więcej podatków.

Rozstrzygnął się los Kropiwnickiego


Według nieoficjalnych jeszcze wyników ponad 125 tys. mieszkańców Łodzi wzięło udział w niedzielnym referendum w sprawie odwołania Jerzego Kropiwnickiego z funkcji prezydenta miasta. Oznacza to, że wyniki referendum są wiążące.

Komorowski: Przede mną duże wyzwania


Każda spekulacja kwestionująca kandydowanie Donalda Tuska na prezydenta jest szkodliwa - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" marszałek Sejmu z zarazem jeden z liderów Platformy Obywatelskiej Bronisław Komorowski. I jednocześnie daje sygnały, że sam może być kandydatem do prezydenckiego fotela. - Przede mną duże wyzwania - zdradza.

Ks. Popiełuszko na ołtarze 6 czerwca


6 czerwca w Warszawie odbędzie się beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki - ogłosił oficjalnie metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz. Data wyniesienia na ołtarze legendarnego kapelana "Solidarności" przypada na Święto Dziękczynienia, które obchodzone jest w pierwszą niedzielę czerwca.

Śmierć pod kołami karetki


Tragiczny wypadek w Markach na ul. Klonowej. Karetka pogotowia potrąciła pieszą, kiedy kierowca cofał pojazd, żeby wyjechać z bazy. Kobieta ugrzęzła pod samochodem. Mimo reanimacji zmarła.

"Polityka zdecydowała o wielkości deficytu


Co się stało? – pyta opozycja w reakcji na informacje o olbrzymiej dziurze budżetowej. – Czy to deficyt 52 mld plus jeszcze wpływy z prywatyzacji, które są niepewne? – pyta szef kancleraii prezydenta Władysław Stasiak. - Wpływy do budżety mniejsze niż optymizm rządu – mówi Jerzy Szmajdziński z SLD, oskarżając rząd, że zataił rzeczywisty stan finansów państwa przed wyborami.

Komornik zajmuje konto Rokity. "Pierwszy raz słyszę"


Konto Jana Rokity zajmuje komornik. Były polityk nie wykonał bowiem ciążącego na nim wyroku za zniesławienie byłego szefa policji Konrada Kornatowskiego. A na Rokicie poza przeprosinami ciążą koszty sądowe, które musi pokryć. - Pierwszy raz słyszę o sprawie - napisał w e-mailu do RMF FM Jan Rokita.

Kardynał Sodano: Pocieszeniem słowa Jana Pawła II


Jestem tutaj z wami, błagając Boga, aby raczył dać nagrodę sprawiedliwych panu prezydentowi Rzeczypospolitej i tym wszystkim, którzy razem z nim zostali niespodziewanie zabrani z tego świata - napisał w homilii dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano.

Prokurator Engelking liczy na lepsze występy


- Mam nadzieję, że w swoim życiu będę miał lepsze występy – oświadczył b. zastępca prokuratora generalnego Jerzy Engelking zapytany, czy słynna już konferencja multimedialna z 2007 r. była jego występem życia. Engelking oświadczył ponadto, że zrealizował swój obowiązek a celem konferencji było ujawnienie faktu złożenia fałszywych zeznań przez m.in. przez byłego szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Debata prezydencka: Morawiecki-Ziętek-Lepper


Kornel Morawiecki, Bogusław Ziętek i Andrzej Lepper uczestniczyli wieczorem w pierwszej z zaplanowanych przez TVP debat prezydenckich. Kandydaci zgodzili się co do wycofania wojsk polskich z Afganistanu i przystąpienia do strefy euro.