Whitbread zanotował spadek w przychodów w I połowie roku.


Operator hoteli zanotował słabszy wynik za sprawą sieci Premier Inn

Zarządy spółek grupy PZU podpisały porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych w PZU S.A. i PZU Życie. W sumie pracę straci ponad 2 tysiące osób. W zamian otrzymają odprawy i dodatkowe rekompensaty. W sumie może to być nawet 65 tys. zł na osobę. - Na razie nie będzie podwyżek cen gazu dla odbiorców indywidualnych - zapewnia Urząd Regulacji Energetyki. Wniosek PGNiG wciąż jest rozpatrywany - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka URE Agnieszka Głośniewska. Wczoraj wieczorem nie doszło do wyraźnego naruszenia poziomu 1,3650 na EUR/USD (minimum to 1,3639), stąd też można zakładać, iż wsparcie to zostało utrzymane. Dzisiaj rano euro jest warte 1,3675 i widać też pewne zatrzymanie aprecjacji dolara względem pozostałych walut.Pomimo piątkowego spadku za oceanem i nienajlepszego zachowania większości giełd azjatyckich, przeważająca część parkietów naszego kontynentu rozpoczęła tydzień w niezłych nastrojach. Główne indeksy otworzyły się wprawdzie na minusach, ale szybko zaczęły odrabiać straty, w czym pomagało m.in. zachowanie kontraktów amerykańskich oraz przedpołudniowe dane makro. Akcjonariusze Jutrzenki zdecydują o upoważnieniu zarządu do emisji akcji w ramach kapitału docelowego z wyłączeniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy, a także o warunkowej emisji do 83,3 mln akcji serii D. Spółka chce pozyskać środki na przejęcia - podała Jutrzenka. Na rynku EUR/USD większych zmian na razie nie ma. Nie zmieniła tego nawet wypowiedź szefa ECB dla niemieckiego wydania Handelsblatt. Jean-Claude Trichet zaznaczył, iż ewidentnym mitem są twierdzenia, iż planowane bolesne oszczędności w budżetach wielu krajów strefy euro mogą podkopać perspektywy ożywienia gospodarczego "szesnastki".

Oczekiwanie na dane dotyczące tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki sparaliżowało aktywność naszych inwestorów. Gdy okazało się, że w czwartym kwartale PKB skoczył aż o 5,7 proc. radość nie była zbyt wielka. WIG20 znalazł się na niewielkim plusie, a na pozostałych indeksach nie zrobiło to niemal żadnego wrażenia. Dopiero fixing spowodował nieco większą reakcję. Wskaźniki za oceanem rosły na początku sesji zaledwie o około 0,6-0,7 proc.

Po tym, jak przedstawiciele Niemiec i Komisji Europejskiej, starali się dementować spekulacje tygodnika "Der Spiegel" na temat Grecji, uwaga inwestorów zaczęła przesuwać się w stronę oczekiwania na jutrzejsze dane makro (m.in. IFO z Niemiec), ale przede wszystkim na zaplanowane na środę wystąpienie szefa FED przez Izbą Reprezentantów. Dubai is not seeking preferred creditor status in the restructuring process of state-owned Dubai World, a government spokeswoman said on Monday, removing one stumbling block in talks with lenders.

Paryski sąd zatwierdził plan ochronny Orco Property Group. Realizacja planu umożliwi spółce odmrożenie inwestycji. Spadła sprzedaż detaliczna w Szwajcarii, a to może być sygnałem, że gospodarka będzie z recesji wychodzić powoli. Październik był pierwszym miesiącem, w którym górnictwo węgla kamiennego zmniejszyło narastającą od maja stratę netto - wynika z danych Ministerstwa Gospodarki. Po dziesięciu miesiącach roku strata górnictwa netto wyniosła 252 mln zł wobec 625 mln zł zysku w tym samym czasie zeszłego roku.Ministerstwo Skarbu Państwa nie będzie przyspieszało prywatyzacji Zakładów Chemicznych Police. Proces zostanie przeprowadzony w roku przyszłym, podobnie jak w przypadku Zakładów Azotowych w Puławach - poinformował w czwartek PAP minister skarbu Aleksander Grad. Przedsiębiorcy ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy spotkali się w czwartek w Warszawie z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, są zainteresowani zwiększeniem współpracy z naszym krajem - głównie w dziedzinie handlu żywnością, artykułami meblowymi i budowlanymi. Według MG, ZEA są największym odbiorcą polskiego eksportu wśród krajów arabskich. W Wielkiej Brytanii pozostało już tylko niespełna pół miliona polskich imigrantów. Polacy wyjeżdżają z Wysp, bo nie mają tam szansy na awans i dobre zarobki - wynika z kompleksowego raportu przygotowanego na zlecenie brytyjskich władz. Dokument, o którym pisze "Dziennik Gazeta Prawna", został ujawniony przez dziennik "Guardian".

Będzie wyższa dywidenda


Ponad 10 mld zł, o 2 mld zł więcej niż w 2009 r, przeznaczą w tym roku na wypłatę dywidendy krajowe spółki notowane na giełdzie - wynika z danych zebranych przez dziennikarzy "Parkietu".

PE: radykalne pomysły wzmocnienia koordynacji w eurostrefie


Kryzys gospodarczy i zapaść finansowa Grecji pokazały, że kraje strefy euro powinny przesyłać projekty budżetów krajowych do zatwierdzenia najpierw przez eurogrupę, a potem swoje parlamenty - przekonywał w środę lider chadecji w PE Joseph Daul.

GUS podał dane o polskim PKB


Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 2009 roku o 1,7 proc. po wzroście o 5 proc. w 2008 roku. Inwestycje w 2009 r. spadły o 0,3 proc., a popyt krajowy spadł o 0,9 proc. - podał w czwartek wstępne szacunki Główny Urząd Statystyczny.

Unia zakaże handlu w niedzielę?


Handel w niedziele może zostać zakazany. Nad takimi przepisami pracuje parlament Europejski. Blisko jedna trzecia europosłów podpisała apel, w którym wnoszą o ustanowienie niedzieli dniem wolnym od pracy - w całej Unii Europejskiej.

Skarbówką rządzą zaufani ministra


Aby zostać naczelnikiem urzędu skarbowego nie wystarczy być najlepszym z kandydatów - pisze "Rzeczpospolita", nawiązując do ogłoszonego w lutym przez Ministerstwo Finansów, konkursu na naczelników 201 urzędów skarbowych.

Millennium DM obniżył rekomendację Polic do "sprzedaj"; cena docelowa 5,6 zł


Analitycy Millennium DM, w raporcie z 18 marca, obniżyli rekomendację dla Polic do "sprzedaj" z "redukuj" poprzednio. Cena docelowa jednej akcji spółki została ustalona na 5,6 zł.

Most energetyczny na pewno bez Rosjan


Tylko dwie firmy - polska i litewska - będą budowały most energetyczny. - Niedopuszczalna jest żadna inna alternatywa, tym bardziej udział firmy spoza Unii Europejskiej - powiedział w środę szef prezes polsko-litewskiego przedsiębiorstwa realizującego połączenie sieci energetycznych obu krajów Jarosław Niewierowicz.

Spadek wartości funta


Cena funta spadła do najniższego poziomu od tygodnia w reakcji na publikowane dane makroekonomiczne.

Kurs złotego utrzymuje się poniżej 4 zł za euro


Złoty po wczorajszym przebiciu psychologicznego poziomu 4 zł za euro dziś osiągnął kolejne 13-miesięczne maksimum na poziomie 3.9760. Złoty obecnie traci 0.2% do euro handlując na poziomie 3.9890, 0.1% do dolara handlując na poziomie 2.8600 i 0.1% do franka handlując na poziomie 2.7070.

400 mln zł z jednego procenta


O 35 proc. wzrosła kwota przekazana organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 proc. podatku. W tym roku trafiło do nich niemal 400 mln zł, czyli o 100 mln zł więcej niż przed rokiem, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Rostowski zaczyna leczyć


Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

FED elektryzuje rynki


Dzisiejsze posiedzenie Banku Centralnego w USA może okazać się kolejną kartą przetargową dla byków i wesprzeć notowania pary eurodolar.

Mamy nowego prezesa NBP


Wspólna waluta od poniedziałku, kiedy to utworzyła dołek poniżej 1.19 systematycznie odrabia straty. Wczorajsza sesja europejska zaowocowała przebiciem ważnego oporu 1.20, natomiast amerykańska - konsolidacją nad 1.21.

Wkrótce zaleją nas reklamy


Częstsze bloki reklamowe, przerywanie reklamami programów oraz legalne umieszczanie produktów reklamowych w polskich filmach i serialach - m.in. takie zmiany nastąpią w ustawie o rtv, po wdrożeniu unijnej dyrektywy audiowizualnej. W tej kwestii jednak resort kultury jest spóźniony już ponad trzy miesiące.

Euro ponownie pod presją sprzedających


Euro w czwartek wyraźnie traci w relacji do dolara. O godzinie 10:26 trzeba było za nie zapłacić 1,3673 dolara wobec 1,3736 wczoraj pod koniec dnia. Cieniem na notowaniach kładą się informacje, że Grecja może na początku kwietnia poprosić Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) o pomoc, jeżeli do tego czasu nie uzyska ona konkretnego wsparcia ze strony państw Unii Europejskiej.