Ponad 100 nowych restauracji w 2010 r.


W przyszłym roku ma w Polsce powstać ponad 100 nowych restauracji. Analitycy podkreślają jednak, że rynek jeszcze nie odżył - informuje gazeta "Parkiet". Wartość rynku restauracyjnego w Polsce wynosi 20 mld zł.

Obniżanie podatkowych stawek amortyzacyjnych może być instrumentem optymalizacyjnym w przypadku używania samochodów osobowych o wartości początkowej przekraczającej 20.000 euro. Niemieckie linie lotnicze Lufthansa stały się w czwartek największym przewoźnikiem powietrznym w Europie, finalizując w tym dniu transakcję polegającą na zakupie 90 proc. akcji Austrian Airlines (AUA) za kwotę 532 milionów euro. Polka wciąż ma znacznie gorszą sytuację na rynku pracy niż przeciętna Europejka. Znacznie częściej jest bezrobotna i trudniej jej łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Na dodatek pensje Polek są o prawie jedną szóstą mniejsze niż zarobki mężczyzn - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej o równości kobiet a mężczyzn, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna".Większość klubów poselskich poparła w środę propozycję, zgodnie z którą organy podatkowe, które rozpatrują odwołania podatników, miałyby ich informować o swoim stanowisku w tych sprawach. Rozwiązanie takie przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Apartament, który w środę sprzedano w Hongkongu, jest rzeczywiście luksusowy: dwa poziomy, pięć sypialni, 572 metry kwadratowe powierzchni. Ale cena, jaką za niego zapłacono, przechodzi wszelkie wyobrażenia i bije wszelkie rekordy: 439 milionów dolarów hongkońskich, czyli prawie 57 milionów USD. Piątkowa sesja na nowojorskiej giełdzie stanowiła kontynuację czwartkowej przeceny akcji. Wszystkie główne indeksy akcyjne tąpnęły o ponad 2 proc., co było ich czwartym spadkiem w ciągu tygodnia.

"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że Skarb Państwa szuka inwestora strategicznego dla Lotosu wśród firm z Emiratów Arabskich. Dziennik ustalił, że potencjalnym kandydatem do kupna udziałów w spółce jest International Petroleum Investment Company.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny TU Europa - poinformowała Komisja w piątkowym komunikacie. Wartość udzielonych kredytów w ramach programu "Rodzina na swoim" wyniosła we wrześniu 549,79 mln zł, a w październiku 575,2 mln zł - podał Bank Gospodarstwa Krajowego w poniedziałkowym komunikacie.

Jak polski rynek wynagrodzeń zareagował na spowodowane kryzysem zmiany? Kto obniżył pensje, kto dał podwyżki a kto zamroził płace? Kto na tym zyskał a kto stracił najwięcej? Jak będą się kształtować zarobki w nadchodzącym roku? Obniżka ratingu przez agencję Fitch dla Portugalii do "AA minus" z perspektywą negatywną, na pewno nie jest tym, co inwestorzy chcieliby zobaczyć przed rozpoczynającym się jutro szczytem Unii Europejskiej. Hamuje tempo spadku w łotewskiej gospodarce. Według wstępnych danych, w IV kwartale ubiegłego roku PKB Łotwy stopniał o 17,7 procent rok do roku po spadku o 19 procent w poprzednich trzech miesiącach. Jeśli dane się potwierdzą, byłby to najlepszy kwartał na Łotwie w całym minionym roku.W pierwszym półroczu tego roku o 40 procent wzrosła wartość wykrytych zaległości podatkowych, informuje "Puls Biznesu". Deutsche Post DHL's chief executive expects the global economy will continue on its recovery path this year, given early signs of a pickup in demand for the shipment of goods. Wartość emisji długu nieskarbowego po I kwartale 2010 r. wyniosła 50.704,25 mln zł, co oznacza wzrost o 19,3 proc. w ujęciu rdr i o 5,6 proc. w ujęciu kdk - wynika z kwietniowego raportu Fitch na temat rynku nieskarbowych instrumentów dłużnych w Polsce.

Glapiński wzmocnił złotego


W oczekiwaniu na wieczorny komunikat amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który poznamy o godz. 19:15 inwestorzy dostali dwa argumenty do zakupów złotego. Pierwszy to nieco lepszy od prognozowanego odczyt indeksu ZEW z Niemiec, który obrazuje przyszłe oczekiwania analityków, co do kształtowania się koniunktury (jego wartość spadła w marcu do 44,5 pkt., a prognozowano zniżkę do 43,7 pkt.).

Dubai już nie straszy, Czarny Piątek wręcz przeciwnie


Końcówka poprzedniego tygodnia upłynęła pod znakiem zaniepokojenia wywołanego kłopotami Dubai World. Początek tego tygodnia również będzie stał pod tym samym znakiem. Inwestorzy powinni odetchnąć z ulgą po deklaracji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, że zostanie zapewnione wsparcie bankom mogących mieć problemy w związku z wstrzymaniem spłaty obligacji przez Dubai World.

Boeing sees global aviation mkt recovering in 2011


U.S. aerospace giant Boeing Co is confident it can deliver the first of its repeatedly delayed 787 Dreamliners to All Nippon Airways in the fourth quarter of 2010, a senior executive said on Tuesday.

Słupsk: Aquapark jak z kosmosu


Ponad 62 miliony będzie kosztować nowoczesny park wodny w Słupsku. Aquapark, który ma być wabikiem na turystów i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na Pomorzu, wybudowany zostanie w stylistyce rodem z "Gwiezdnych Wojen". Wkrótce w przetargu wyłoniony zostanie wykonawca, a budowa ma ruszyć na wiosnę.

KGHM w centrum uwagi


WIG20 na zamknięciu sesji we wtorek wzrósł o 0,47 proc. i wyniósł 2374,35 pkt. Na rynku notowań ciągłych wzrósł kurs akcji 164 spółek, 139 spadł, 44 nie zmienił się. Akcjami 9 spółek nie handlowano.

Dziś ważne dane ze strefy euro i USA


Po wczorajszych deklaracjach gotowości do pomocy Grecji przez Unię Europejską, w piątek w podobnym tonie wypowiedział się przewodniczący Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Bezrobocie może zacząć spadać w połowie 2010 r.


- Rynek pracy w Polsce zachowuje się nadzwyczaj poprawnie – uważa profesor Marian Noga, członek Rady Polityki Pieniężnej. W wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Noga stwierdził, że - biorąc pod uwagę poniedziałkowe dane o produkcji - jest szansa na ponad 1-procentowy wzrost PKB jeszcze w tym roku. Co za tym idzie, bezrobocie może zacząć maleć już w połowie przyszłego roku.

Program Certyfikujący Użyteczna Strona akredytowany przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska


Zarząd Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska docenił rolę Programu Certyfikującego Użyteczna Strona i zdecydował go wesprzeć poprzez oficjalną akredytację. Jest ona wyrazem ścisłej współpracy w zakresie tworzenia standardów branży internetowej w Polsce, jak i edukacji rynku w obszarze użyteczności.

Kucharz trendy, kowal passĂŠ


Do niedawna liczba osób zainteresowanych kształceniem zawodowym drastycznie spadała. Wybór zasadniczej szkoły zawodowej zastępowano alternatywną ścieżką edukacyjną: liceum ogólnokształcące, a następnie szkoła wyższa. W roku szkolnym 2007/2008 nastąpił przełom. Po raz pierwszy od 18 lat odnotowano wzrost liczby uczniów zasadniczych szkół zawodowych.

Nadchodzi przecena indeksu S&P500


W opinii Christiana Blaabjera, głównego specjalisty ds. strategii na rynkach akcji Saxo Bank, indeks S&P500 jest znacznie przeceniony. Po sezonie ogłaszania wyników, analityk Saxo Bank przewiduje, że rynki akcji spadną w stosunku do aktualnych poziomów i przez jakiś czas pozostawać będą bez zmian oraz, że z końcem roku indeks S&P wyniesie 1050.

Bierz zysk z krótkiej pozycji


Rekomendacja ING: bierz zysk na krótkiej pozycji w EURO/PLN otwartej na poziomie 3,98/za euro, teraz 3,91/za euro.

Kryzys podzielił świat na nowo


Gospodarczy kryzys pierwszej dekady XXI wieku wydaje się odchodzić do historii. Niektórzy nawet widzą już globalną gospodarkę na ścieżce systematycznego wzrostu. Zdaniem analityków doszło obecnie do zmiany paradygmatu w dziedzinie globalnego inwestowania.

PAIiIZ nadal oczekuje wzrostu napływu BIZ wobec ubiegłorocznych 8,6 mld euro


Styczniowy wzrost napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) o 22% r/r do 1,26 mld euro świadczy o tym, że inwestorzy czują się w Polsce bezpiecznie i coraz częściej reinwestują wypracowane tu zyski, uważa prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman. Podtrzymał on oczekiwania niewielkiego wz ostu napływu BIZ w tym roku wobec ubiegłorocznych 8,6 mld euro.

Telewizyjna stagnacja po polsku


Do 2012 roku na całym terytorium Białorusi dostępna będzie naziemna telewizja cyfrowa. Obecnie aż połowa tego kraju posiada pokrycie sygnałem DVB-T. Warto przywołać przykład naszego sąsiada do refleksji nad stanem cyfryzacji w Polsce.

Rynki w świątecznym marazmie, dane z rynku pracy w USA neutralne dla PLN


Świąteczna atmosfera powoduje, że ruch na rynku FX i FI jest mocno ograniczony, a poziomy pozostają niezmienne. Zdaniem ekonomistów, neutralne dla złotego okazały się dane z amerykańskiego rynku pracy. Po Wielkim Tygodniu możliwe jest lekkie umocnienie złotego do 3,82/EUR.