Będzie strajk w obronie podwyżek


Kilkaset spośród 3500 osób zatrudnionych w Radzie Unii Europejskiej uczestniczyło w poniedziałek w zorganizowanym przez związki zawodowe trzygodzinnym strajku przeciwko groźbie nieuzyskania w tym roku indeksacyjnej podwyżki płac.

Deflacja w Strefie Euro. W tym tygodniu poznaliśmy dynamikę zmian cen zarówno producentów jak i konsumentów dla Strefy Euro. W przypadku inflacji CPI wyniosła ona -0,4 proc. r/r i tym samym była zgodna z oczekiwaniami. Gorsza natomiast okazała się inflacja PPI, gdzie spadek wyniósł 8,5 proc. r/r, wobec poprzedniego spadku o 6,5 proc. r/r. PGE planuje do 2020 roku uruchomić nowe bloki energetyczne o mocy 8.000 MW, w tym 2.000 MW energetyki wiatrowej, w tym samym okresie spółka wyłączy 2.300 MW - poinformował w środę w Sejmie Wojciech Topolnicki, wiceprezes PGE. - Rekordowa gotówka idzie na rynki akcji - mówi w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" Laurence Fink, prezes giganta z sektora money management, spółki BlackRock. Nie obawia się, że tak znaczący napływ kapitału spowoduje powstanie bańki spekulacyjnej.Budowa Gazociągu Północnego na dnie Morza Bałtyckiego umożliwi Rosji kontrolę ruchu okrętów podwodnych na wodach międzynarodowych. Na całej długości rury zamontowane zostaną czujniki - twierdzi ekspert Szwedzkiej Agencji Badań nad Obronnością (FOI). Wtorkowy "Financial Times" publikuje ostatni artykuł nieżyjącego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Został on przekazany pismu na krótko przed tragiczną śmiercią Skrzypka w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na publikację wyraziła zgodę wdowa i NBP. Rynki surowcowe oraz większość azjatyckich giełd rozpoczęła rok 2010 od wzrostów. Pretekstem do takiego zachowania stał się opublikowany dziś w nocy indeks PMI opisujący kondycję chińskiego sektora produkcyjnego. W grudniu wzrósł on o 0,4 pkt. do 56,1 pkt., pozostając dziewiąty kolejny miesiąc powyżej granicznego poziomu 50 pkt.

Brytyjski Produkt Krajowy Brutto wzrósł w IV kwartale 2009 r. o 0,1 proc. kdk, po spadku w III kw. o 0,2 proc. - poinformowało we wstępnych wyliczeniach Biuro Krajowej Statystyki w Londynie.

Główne indeksy na nowojorskiej giełdzie zanotowały w środę spadki w reakcji na słabość rynku nieruchomości w USA i obniżkę ratingu zadłużenia dla Portugalii. Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

Minister infrastruktury zapewnił w Łodzi, że węzeł autostrad w Strykowie będzie gotowy przed Euro 2012. Opłacone składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za siebie oraz osobę współpracującą przedsiębiorcy mogą uwzględniać w rachunku podatkowym. Dotyczy to również składek ZUS za pracowników i zleceniobiorców i to zarówno w części finansowanej przez pracodawcę (zleceniodawcę), jak i opłacanej przez zatrudnione osoby. Przy czym metoda ich rozliczania jest różna, a w zakresie składek na własne ubezpieczenia społeczne - zależna od formy opodatkowania. Grecja została uratowana przed bankructwem i otrzyma 110 mld euro, ale nie Europa, w której - jak pokazał kryzys grecki - brakuje przywództwa oraz kontroli nad politykami budżetowymi państw członkowskich - ocenia wczorajszy dziennik "La Libre Belgique".Białostockie Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zawarło umowę na zakup ok. miliona litrów ekologicznego oleju napędowego, tzw. bioestru, z którego będzie korzystało ok. 50 autobusów spółki. Rocznie ma to przynieść 250 tys. zł oszczędności. DM Banku BPS, w raporcie z 16 listopada, wydał rekomendację "trzymaj" dla Kogeneracji, wyznaczając cenę docelową dla akcji spółki na 88,54 zł. Analitycy Erste w raporcie z 23 listopada podwyższyli rekomendację dla Agory i TVN do "kupuj" i podtrzymali rekomendację "akumuluj" dla Cyfrowego Polsatu.

Trojan na iPhone'a już na poważnie


To musiało się zdarzyć, ale nastąpiło wcześniej, niż ktokolwiek sądził: użytkownicy iPhone'ów są narażeni na kradzież danych osobistych. Zajmująca się bezpieczeństwem produktów Apple'a firma Intego informuje o wykryciu robaka, który infekuje iPhone i znalezione dane wysyła "gdzieś w Sieć".

Rząd negocjuje ze związkami PZU


We wtorek rozpoczęła się kolejna tura negocjacji między przedstawicielami zarządu PZU i związkami zawodowymi w sprawie restrukturyzacji zatrudnienia w grupie. Rozmowy mają potrwać do 10 marca.

Dexia will not pay interest on 500 mln euro bond


Belgian-French financial services group Dexia said it will not pay interest on its 500 million-euro ($737.2 million) perpetual bond after talks with EU antitrust regulators now probing its state rescue.

Wzrost liczby klientów TFI w 1 kwartale br.


Pierwszy kwartał 2010 r. potwierdził wysoką stabilność liczby klientów posiadających jednostki funduszy inwestycyjnych.

Zmienność na WIG20 w piątek zamknęła się w 34 punktach


Indeks grupujący największe spółki warszawskiego parkietu WIG20 poruszał się w piątek przez całą sesję w zakresie 34 punktów. Zdaniem analityków na rynkach panował dziś marazm.

1/5 PZU na sprzedaż


- Eureko zadeklarowało, że podczas debiutu PZU sprzeda nie mniej niż 17 proc. akcji spółki - poinformował resort skarbu w czwartkowym komunikacie. Skarb Państwa nie wyklucza sprzedaży do 5 proc. swoich akcji.

Biały Dom poparł europejski pakiet ratunkowy dla strefy euro


Biały Dom poparł i pochwalił w poniedziałek uzgodnienie przez kraje i instytucje UE pakietu ratunkowego wartości biliona dolarów dla zadłużonych i zagrożonych kryzysem finansowym państw strefy euro.

5 mld zł na modernizację linii kolejowych


W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowej chcą wydać na budowę i modernizację infrastruktury do 5 mld zł. W ubiegłym roku było to ok. 3 mld zł - informuje "Parkiet".

UE może stać się swoistym molochem


Prezydent Lech Kaczyński uważa, że Unia Europejska przy pewnej interpretacji Traktatu Lizbońskiego może stać się swoistym molochem, który zastępuje państwa narodowe. "Cieszę się z tego, że dzisiaj tendencja w Unii jest odwrotna" - powiedział prezydent w środę w radiowej "Trójce".

Lepsze wyniki spółek z WIG20


Wyniki spółek wyraźnie pokazują, że sytuacja finansowa firm po kryzysie wraca powoli do normalności. Firma Expander przeanalizował jak kształtowały się w 2009 roku zyski firm wchodzących w skład indeksu WIG20. Sumaryczny wynik netto tych podmiotów w IV kwartale 2009 poprawił się o ponad 8 mld zł w stosunku do IV kwartału 2008. Wzrosły również rezultaty całoroczne, chociaż w znacznie mniejszym stopniu.

Bieżący rok może być najlepszy w historii MCI pod względem wyjść z inwestycji


MCI Management spodziewa się, że 2010 r. będzie historycznie najlepszy dla spółki pod względem zrealizowanych wyjść z inwestycji. MCI planuje zrealizować powyżej 5 nowych inwestycji w tym minimum jedną przez fundusz EuroVentures, czyli o wartości powyżej 50 mln zł. W planach MCI jest także utworzenie czterech nowych funduszy.

Tusk z premierem Grecji m.in. o gospodarce


Kryzys gospodarczy, prywatyzacja, kwestie klimatyczne i rozszerzenie UE były głównymi tematami piątkowych rozmów premiera Donalda Tuska z szefem rządu Grecji Georgiosem Papandreou - poinformował PAP minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Stefański zrezygnował z RN Pol-Aquy


Marek Stefański zrezygnował z dniem 9 lutego z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej Pol-Aquy - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Dollar Up Vs. Yen, Pound; Euro Moves Off Lows


The dollar rose against the yen and the British pound but slipped against the euro Friday, as traders reacted to apparent global support for Greece and the hung parliament in the U.K. after the Wall Street tumble on Thursday.

PGE bez wysokiego napięcia


Dzisiejsza sesja na GPW zdominowana była przez debiut PGE. Zdecydowanie zmniejszone, szczególnie w pierwszej fazie sesji, było zainteresowanie handlem innymi akcjami, czego skutkiem był niemal całodzienny, spokojny handel blue chipami, przy dosyć małej zmienności.