Mężczyzn leczy się drożej


Najwięcej kosztuje w Polsce leczenie mężczyzny po czterdziestce - pisze "Rzeczpospolita". Dzieje się tak dlatego, że mężczyźni zaczynają się leczyć znacznie później niż kobiety, a do lekarz idą dopiero wtedy, kiedy problemy ze zdrowiem są naprawdę poważne. Takie informacje przynosi raport Narodowego Funduszu Zdrowia, do którego jako pierwsza dotarła gazeta.

Złoto pozostaje jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków i bije kolejne rekordy cenowe. Głównym powodem wzrostów metali szlachetnych pozostaje sytuacja na rynku eurodolara. Szlachetny kruszec jest alternatywą inwestycyjną dla amerykańskiej waluty i perspektywa dalszego osłabiania się dolara skłania inwestorów do przerzucenia kapitału na rynek złota. Ruszają poszukiwania nowych złóż gazu. Za kilka miesięcy rozpoczną się w Polsce pierwsze próbne odwierty. Jeżeli zakończą się sukcesem, mamy szansę uniezależnić się od dostaw z Rosji - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna". Zielone światło Komisji Europejskiej dla pomocy publicznej na budowę i utrzymanie autostrady A2 w Polsce. Bruksela wyraziła zgodę na rządowe wsparcie dla spółki Autostrada Wielkopolska II S.A w związku z budowanym odcinkiem między Świeckiem a Nowym Tomyślem.Sukces wielu firm zależy od tego, czy doceniają kapitał intelektualny i społeczny pracowników i czy chcą dbać o jego rozwój - napisał w liście do uczestników konferencji nt. społecznej odpowiedzialności biznesu minister w kancelarii premiera Michał Boni. Kwiecień był kolejnym miesiącem nieznacznego wzrostu cen mieszkań w Polsce. W największych miastach ceny wzrosły średnio o 0,5 proc., różnice w kwotach oscylują powyżej 100 złotych na metrze kwadratowym. Jedynie w Gdańsku i Gdyni średnie ceny są niższe niż w kwietniu. Mieszkania w blokach z wielkiej płyty stanowią obecnie od 25 proc. do ponad 40 proc. oferowanych nieruchomości. Historia Jamesa Sikesa, w którego toyocie prius przy prędkości 150 km/h zablokował się pedał gazu obiegła światowe media. Z opublikowanego dziś raportu ekspertów, którzy przebadali samochód Amerykanina, wynika jednak, że awaria, która miała mu się przytrafić, jest fizycznie niemożliwa.

- Miejsce mojego kraju jest w G20 - oświadczył prezydent Lech Kaczyński podczas tradycyjnego noworocznego spotkania z korpusem dyplomatycznym w Pałacu Prezydenckim. Jak przekonywał, powinniśmy znaleźć się w grupie 20 największych gospodarek, ponieważ nasza gospodarka jest 18. na świecie.

Cena emisyjna akcji w ofercie publicznej EKO Holding została ustalona na 7,20 zł - poinformowała spółka w komunikacie. Po czwartym kolejnym wzroście WIG20 ustanowił dziś kolejny szczyt hossy, wspinając się powyżej 2600 pkt po raz pierwszy od września 2008 roku.

Kanadyjski rząd rozpoczyna konsultacje w sprawie reformy systemu emerytalnego. Eksperci ostrzegają, że obecny system nie jest dostosowany do starzejącego się społeczeństwa, a Kanadyjczycy za mało oszczędzają. Ostatnio kanadyjski system jako wzór do naśladowania dla Polski wskazywało Centrum im. Adama Smitha. Michał Boni jest przeciwny przeniesieniu części składek emerytalnych z Otwartych Funduszy Emerytalnych do ZUS. Sprzedające energię elektryczną spółki grupy Tauron: Enion Energia z Krakowa i EnergiaPro Gigawat z Wrocławia zaoferowały małym i średnim firmom obniżkę cen prądu o 10 proc. Chętni na skorzystanie z tej oferty mogą zgłaszać się do końca kwietnia.- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza w marcu lub kwietniu podpisać z bankami umowy emisji obligacji o wartości do 3 mld zł - poinformował w piątek PAP Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG. Jutrzenka chce, aby z zysku netto za 2009 rok, w przypadku braku ciekawych okazji akwizycyjnych, przeznaczyć 25 proc. na wypłatę dywidendy - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki, Jan Kolański. Dane GUS dotyczące realnej gospodarki nie powinny niczego zmienić na rynku złotego i długu. Uwaga inwestorów skupiona raczej będzie na rynkach bazowych.

ThyssenKrupp musi zwolnić 20 tysięcy ludzi!


Niemiecki gigant hutniczy ThyssenKrupp w tym roku fiskalnym (do 30 września 2010 r.) chce w Niemczech zwolnić 10 tys. pracowników i 10 tys. ludzi w innych krajach. Napisał o tym tygodnik "Der Spiegel" powołując się na źródła w firmie.

Ceny rosną coraz szybciej


Chociaż w porównaniu z listopadem grudniowe ceny nie uległy zmianie, to są już o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem. - W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły o inflacji w wysokości 3,6 proc.

Polak nie będzie karany!


Trybunał Sprawiedliwości UE uznał w czwartek, że Niemcy złamały unijne prawo, ograniczając jedynie do swoich firm możliwość zawierania umów z polskimi przedsiębiorstwami na wykonywanie prac na swoim terytorium.

Francuskie rakiety zamiast patriotów?


Walka o największy kontrakt zbrojeniowy w historii polskiego wojska wchodzi w decydującą fazę - akcentuje "Dziennik Gazeta Prawna". Nawet 11 mld dol. może kosztować budowa nowego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej kraju.

Hipermarkety się łamią, producenci górą


Coraz więcej polskich firm dyktuje dużym sieciom handlowym warunki sprzedaży, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". To odwrotność tego, co na rynku obserwowano jeszcze do niedawna.

DM PKO BP podniósł rekomendację dla Elektrotimu do "akumuluj"


Analitycy DM PKO BP w raporcie z 25 listopada podwyższyli rekomendację dla Elektrotimu do "akumuluj" z "neutralnie", wyznaczając dla akcji tej spółki cenę docelową na 14 zł.

Byki w natarciu na szerokim rynku


Ostatni tydzień nie przyniósł specjalnych zmian wśród największych spółek notowanych na GPW. Główny indeks WIG20 wraz ze swoim najważniejszym elementem w postaci sektora bankowego odnotowały w skali tygodnia umiarkowane wzrosty, które traktujemy jako element wielomiesięcznego, szerokiego trendu bocznego.

Kiedy pęknie chińska bańka?


Chiński rynek nieruchomości prawdopodobnie zdąża w kierunku korekty, do której może dojść jeszcze w tym roku. Wzrosty w tym segmencie są całkowicie nieuzasadnione i niezrównoważone – ostrzega Christopher Lee, dyrektor w agencji Standard & Poor’s.

Bruksela może ograniczać ceny roamingu


Wprowadzane przez Komisję Europejską ograniczenia wysokości opłat za połączenia komórkowe są zgodne z prawem - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Rozpatrywał on pozew złożony przez wiodących europejskich operatorów, którzy kwestionowali ograniczenia dla cen rozmów prowadzonych w roamingu.

Stopy bez zmian, sytuacja sprzyja kredytobiorcom


Tak jak tego szeroko oczekiwano, podczas zakończonego dziś posiedzenia Europejski Bank Centralny pozostawił koszt pieniądza w Eurolandzie bez zmian. Główna stopa procentowa nadal więc wynosi w strefie euro 1% i jest najniższa w historii.

"Wiedza Powszechna" pod młotek


10 grudnia odbędzie się aukcja 85 proc. udziałów warszawskiego Wydawnictwa "Wiedza Powszechna" - poinformował w czwartek resort skarbu. Resort ogłosił też aukcje udziałów i akcji kilku kolejnych spółek.

MinFin spłaciło w lipcu 155,1 mln euro długu zagranicznego


Ministerstwo Finansów spłaciło w lipcu, w ramach obsługi długu zagranicznego Skarbu Państwa, kapitał w wysokości 53,3 mln euro. Spłaty odsetek wyniosły 101,8 mln euro, poinformował resort w komunikacie w poniedziałek.

Szansa na powrót kursu w okolice 4 zł za euro


Złoty może odrabiać ostatnio odnotowany spadek wartości. Przy spodziewanej poprawie światowych nastrojów na rynkach finansowych jest spora szansa, że znowu powróci do poziomu zbliżonego do 4/EUR. Ten tydzień nie będzie należał do nudnych.

Wynagrodzenia w Krakowie w pierwszej połowie 2009 roku


Jak kształtowały się wynagrodzenia w Krakowie w I połowie 2009 roku? W których sektorach gospodarki zarabiano najlepiej, w których najgorzej? Na te oraz wiele innych pytań można odpowiedzieć, po przeanalizowaniu danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Rynki widzą polską mizerię budżetową


Inwestowanie w polskie obligacje staje się ryzykowne - akcentuje "Puls Biznesu". Rosną koszty ubezpieczenia polskiego długu.