Słowenia podpisała z Rosją porozumienie w sprawie South Stream


Słowenia podpisała z Rosją porozumienie dotyczące uczestnictwa w projekcie budowy gazociągu South Stream. Porozumienie podpisano w sobotę w trakcie spotkania premierów obu państw w Nowo-Ogariewie pod Moskwą - poinformowała agencja AFP.

Francuska grupa finansowa Credit Agricole zamierza uruchomić w Polsce spółkę, która będzie sprzedawała ubezpieczenia na życie - dowiedział się "Parkiet". Koncern British Petroleum BP wydał już na walkę z wyciekiem ropy w Zatoce Meksykańskiej 1,43 mld dolarów. W ubiegłym roku spółka miała 14 miliardów dolarów zysku. Po tej informacji akcje BP na giełdzie w Londynie spadły o 11 proc. na otwarciu. Czwartek nie był najlepszym dniem na wspólnej waluty. Euro odnotowało nowe historyczne minima względem szwajcarskiego franka (spadek EUR/CHF poniżej bariery 1,40), taniało także w relacji do dolara (niechybnie zbliżamy się do wskazywanych w poprzednich raportach okolic 1,2520).Skonsolidowany zysk netto Grupy Kęty, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w I kw. 2010 r. wzrósł do 15,01 mln zł z 2,78 mln zł rok wcześniej, zysk operacyjny spadł do 15,17 mln zł z 30,06 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku, a przychody ze sprzedaży wyniosły 247,8 mln zł wobec 247,7 mln zł przed rokiem. Kierowcy powinni mieć prawo wyboru, jakie części kupią i w jakim warsztacie będą naprawiać auto - uważa prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Alfred Franke. W KE trwają prace nad nowym prawem dot. części samochodowych. Po czterech latach istnienia Twitter zacznie zarabiać. Serwis przedstawił właśnie ofertę reklamową dla firm.

Organizatorami emisji euroobligacji PKO BP zostali HSBC, Societe Generale i PKO BP. Bank rozważa pozyskanie co najmniej 500 mln euro - podał PKO BP w komunikacie.

"Dziennik Gazeta Prawna" ujawnia kolejny przypadek dyskryminacji w Ministerstwie Pracy. Gazeta pisze, że kierująca departamentem do spraw rodziny i kobiet urzędniczka straciła funkcję i dodatek do wynagrodzenia po okazaniu zaświadczenia o ciąży. Premier Donald Tusk uspokaja, że Polska ma odpowiednie zapasy gazu, które pozwolą przetrwać zimę.

Analitycy Domu Maklerskiego Millennium wyceniają wartość jednej akcji spółki Tauron Polska Energia na 0,77 zł wobec maksymalnej ceny w ofercie publicznej ustalonej na 0,70 zł za akcję, wynika z raportu z 9 czerwca odtajnionego w poniedziałek. Japanese Finance Minister Hirohisa Fujii reiterated Tuesday that his opposition to competitive currency devaluation doesn't mean he endorses a strong yen. Skonsolidowany zysk netto Telekomunikacji Polskiej wyniósł w III kwartale 2009r. 327mln zł i był znacznie gorszy od oczekiwań rynkowych i wyniku w analogicznym okresie roku ubiegłego, które wynosiły odpowiednio 355mln zł oraz 630mln zł.Ostatnie sesje na GPW charakteryzują się sporą nerwowością. Po wygenerowaniu w zeszłym tygodniu sygnału sprzedaży przez WIG20, a następnie po osłabieniu go na zwyżkowej sesji poniedziałkowej, wczorajszy dzień przyniósł kolejny spadkowy ruch na naszej giełdowej karuzeli. WIG20 spadł o 1,6%, czemu towarzyszyła też wyprzedaż złotówki oraz spadki na innych giełdach. Spółką Advadis będzie zarządzać Lubomir Serbin - zdecydowała wczoraj rada nadzorcza firmy. Do Expo 2010 jeszcze półtora miesiąca, ale promocja idzie pełna parą. Japonia zachęca do odwiedzania swojego pawilonu obietnicą najwygodniejszych na świecie toalet. Hiszpania woła - zrób sobie zdjęcie z gwiazdami Realu Madryt. W polskim pawilonie trwa urządzanie wnętrza.

W III kwartale nasza gospodarka przyspieszała


Dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia we wrześniu uzupełniają obraz naszej gospodarki w III kwartale. Miała się lepiej niż w poprzednich 3 miesiącach. Nie oznacza to jednak, że koniunktura może już tylko przyspieszać

Licencja na... domowe wykorzystywanie


Czy po stronie pracownika, któremu pracodawca przekazał do tzw. użytku domowego oprogramowanie biurowe, powstaje przychód? Od czego jest to uzależnione? 10 czerwca br. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której odniósł się do tej kwestii.

Koniec małych, rodzinnych sklepów?


Kiedy na osiedlu staje sieciowy dyskont, małe rodzinne sklepy czują to już następnego dnia. W ciągu pięciu lat upadła jedna trzecia z nich - zauważa "Gazeta Wyborcza".

JSW zakłada wzrost wydobycia i zatrudnienia oraz poprawę wyniku


Odzyskanie rentowności, wzrost wydobycia węgla o blisko 30 proc., nieznaczne zwiększenie zatrudnienia i inwestycje za ok. 650 mln zł planuje w 2010 r. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Firma, która najbardziej ze wszystkich górniczych spółek odczuła w 2009 r. skutki kryzysu, teraz spodziewa się ponownego wzrostu.

Wydatki ponoszone w celu uzyskania zapłaty kar umownych podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu


Podatnicy niejednokrotnie zmuszeni są do odstępowania od umów zawartych z nieuczciwymi kontrahentami, gdy nie wywiązują się oni ze swoich zobowiązań. Zazwyczaj przysługuje im również uprawnienie do żądania zapłaty kary umownej określonej w umowie.

Konsorcjum Trakcji ma najkorzystniejszą ofertę na LCS Działdowo za 780,7 mln zł netto


Konsorcjum z udziałem Trakcji Polskiej złożyło najkorzystniejszą ofertę w przetargu na modernizację LCS Działdowo o wartości 780,7 mln zł - poinformowało w piątek PKP PLK.

Cinema City planuje 60-70 nowych sal kinowych do końca roku


Operator kin Cinema City International planuje do końca tego roku otworzyć kina z 60-70 salami kinowymi, wynika z komunikatu spółki. Do kluczowych projektów firma zalicza nowy multipleks w Krakowie.

Jest szansa na 15 mld dywidendy


Od 15 do ponad 19 mld zł może otrzymać Eureko, jeśli podejmie decyzję o wyjściu z PZU. 4-5 mld zł z dywidendy, a resztę ze sprzedaży akcji na giełdzie, jeśli dojdzie do upublicznienia spółki.

Zmieniamy OFE. Najczęściej na gorsze


Tylko w styczniu aż 142 tysiące osób zmieniły swój otwarty fundusz emerytalny. Ponad połowa z nich zamieniła siekierkę na kijek - przeniosła się do OFE uzyskującego gorsze wyniki, niż ten poprzedni - wylicza "Gazeta Wyborcza".

Rośnie rola dyrektorów finansowych


Wzrasta rola dyrektorów finansowych w firmach. Wymaga się od nich nie tylko obsługi bieżących operacji finansowych, ale działań na rzecz redukcji kosztów oraz szybkiego podejmowania decyzji - wynika z zaprezentowanego w środę badania przeprowadzonego przez IBM.

Przed Świętami zaszaleliśmy w Tesco


Tesco ma za sobą bardzo dobre święta. Sieć supermarketów na swym najważniejszym, brytyjskim rynku sprzedała o prawie 5 procent więcej licząc rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu o 3 procent. Na pozostałych rynkach Tesco zwiększyło świąteczną sprzedaż o 4 procent.

Emeryci chcieli wymusić zwrot 2,5 miliona euro


W Niemczech rozpoczął się proces pięciorga emerytów, którzy porwali swojego doradcę finansowego. W ten sposób chcieli na nim wymusić zwrot dwóch i pół miliona euro, które - ich zdaniem - stracili, polegając na jego radach.

Indeksy GPW zyskały we wtorek w wyniku globalnej poprawy nastrojów


Zapowiedź restrukturyzacji zadłużenia Dubai World sprawiła, że inwestorzy potraktowali problem jako rozwiązany. Zdaniem analityków to zdecydowało, że indeksy mogły wrócić do poziomów sprzed załamania.

Porady dla Justyny Kowalczyk, jak ulokować zyski ze sportu


Nasza najlepsza biegaczka narciarska nie wie, jak pomnożyć wygrane miliony. "Puls Biznesu" ma więc garść eksperckich porad dla Justyny Kowalczyk.

NWZA Woli Info nie głosowało uchwały o emisji s. J; uchwaliło kapitał docelowy


Piątkowe NWZA Woli Info odstąpiło od głosowania uchwały o podwyższeniu kapitału spółki w drodze subskrypcji prywatnej akcji serii J z wyłączeniem prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. Walne uchwaliło natomiast zmianę statutu, która upoważnia zarząd do emisji w ramach kapitału docelowego do 1,65 mln akcji - poinformowała spółka w komunikacie.